Hakkımızda – Haydi Çocuklar Camiye

Hakkımızda

1Haydi Çocuklar Camiye Ne zaman kuruldu?
Yolculuğumuz 2016 yılında Başakşehir'de çocukları nasıl camiye alıştırırız düşüncesiyle başladı. Projemizi birkaç camide uygulayarak yola çıktık. Bu sene üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz projemizden umutluyuz.
2Amacı Nedir?
İnsanın en güzel yatırımı olan imanı çocuklarımıza kazandırmak büyükleri olarak bizim görevimizdir. Hem bunu kazandırmak hem de camilerimizle gençlerin arasında eksik olduğunu düşündüğümüz köprüler kurmak amacındayız.
3Gençlere yönelik diğer çalışmalarınız nelerdir?
Her hafta binlerce izciyle toplantılar yapıyoruz, her yıl 250 izci ve gençlik kampı düzenliyoruz. Bilek güreşi, okçuluk, havalı atıcılık, dalgıçlık ve kayak gibi birçok branşta çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin ve Dünyanın en büyük sivil organizasyonlarından olan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları tertipliyoruz. Yarışmalarımıza yaklaşık 2,5 milyon kişi katıldı.

Selam!..

Aklında kim bilir neler var? Bir yandan dersler, bir yandan ailenin kuralları, bir yandan öğretmenler, diğer yandan neler neler… Tüm bunları düşünmen, bunlarla meşgul olman çok normal. Fakat hayatta, bundan daha fazlası olduğunu hiç düşündün mü?.

Elbette, Mevla hem bu dünyayı hem de ahireti düşünmemizi öğütlüyor. Fakat günümüzde senin gibi arkadaşlar sınav stresinden, teknolojiden, koşturmacadan diğer dünyayı düşünmeyi ihmal edebiliyorlar. Bu çok doğal; fakat doğru değil. Ama endişelenmene gerek yok; çünkü Rabbimiz, O’nu düşünüp, aklınla ve kalbinle iki dünya arasında denge kurman için sana gereken her şeyi veriyor!

İki dünya arasında dengeyi kuran, ahireti gereğince kavrayıp yaşamında barış ve hayra yönelik bir tavır gösterenlerin, iki dünyada da huzur bulacağını biliyor musun? Temiz kalpli, yardımsever ve kendisini iyilikle var eden insanların daha mutlu olduğu hem Kur’an’da hem de psikoloji biliminde kanıtlanmıştır.

Sen de bu huzura ve dengeye varım diyorsan, mutlu yaşamak ve ahirette de mutlu bir sona/başlangıca kavuşmak istiyorsan doğru yerdesin! Bunu yapmaya mekanların en güzeli olan camide başlayabilirsin!

Hemen siteyi incele ve senin gibi arkadaşlarımız için düzenlediğimiz “camide vakit geçirme” projesinin bir parçası ol! Üstelik bu projede muhteşem ödüller de seni bekliyor!

Cami'nin Önemi

Günümüzde caminin ve cemaatle namaz kılmanın önemi unutulmaya yüz tutmuştur. Teknoloji çağında bilgisayar, telefon, televizyon gibi elektronik aletler insanları meşgul ederek, asli vazifeleri olan Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktadır. Yapılan her türlü çabaya rağmen Müslümanlar, namaz ve camiye karşı gereken ilgiyi göstermemektedir. Namazı ya geciktirmekte ya da hiç kılmamaktadırlar. Namaz ve camiyi insanların gündemine getirmek için bu proje düşünülmüştür.

”Ağaç yaş iken eğilir” atasözümüzde olduğu gibi çocuklarımızın henüz hayatlarının başlangıcında cami ve namazın en önemli görevimiz olduğunu öğrenmeleri, cemaatle namaz kılmanın zevkini ve kolaylığını tatmaları, Müslümanların birlik ve beraberlik şuurunu anlamaları ve hayatlarına aktarmaları hedeflenmiştir.

Cami aynı zamanda Allah’ın evidir. Yani burada, aslında Rabbimizin misafiri sayılırsın! Unutma! Allah’ın kapısı ve evi sana her zaman açıktır.

Giriş Yap