Sıkça Sorulan Sorular – Haydi Çocuklar Camiye

Sıkça Sorulan Sorular

1Haydi Çocuklar Camiye Ne zaman kuruldu?
Yolculuğumuz 2016 yılında Başakşehir'de çocukları nasıl camiye alıştırırız düşüncesiyle başladı. Projemizi birkaç camide uygulayarak yola çıktık. Bu sene üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz projemizden umutluyuz.
2Amacı Nedir?
İnsanın en güzel yatırımı olan imanı çocuklarımıza kazandırmak büyükleri olarak bizim görevimizdir. Hem bunu kazandırmak hem de camilerimizle gençlerin arasında eksik olduğunu düşündüğümüz köprüler kurmak amacındayız.
3Gençlere yönelik diğer çalışmalarınız nelerdir?
Her hafta binlerce izciyle toplantılar yapıyoruz, her yıl 250 izci ve gençlik kampı düzenliyoruz. Bilek güreşi, okçuluk, havalı atıcılık, dalgıçlık ve kayak gibi birçok branşta çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin ve Dünyanın en büyük sivil organizasyonlarından olan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları tertipliyoruz. Yarışmalarımıza yaklaşık 2,5 milyon kişi katıldı.
4Neden Çocukların Camiye Gitmesini İstiyorsunuz?
Çünkü cami Allah’ın evidir ve burada insan, ahiret ile yaşam arasındaki dengeyi kurabileceği enerjiyi edinir. İstikbalimizin sahiplerinin bu yeteneği edinmesi çok önemli. İyi bir geleceğin güzel ahlaklı ve iç huzura sahip kişiler yetiştirmekle olacağına inanıyoruz. Genç arkadaşlarımızı milli ve manevi duygularla donatmak, camilerdeki birlik ve beraberlik duygularını küçük yaştan kazanmalarını sağlamanın her Müslüman erişkinin sorumluluğu olduğu görüşündeyiz.
5Yaş kategorisi nedir?
6-13 yaş arasındaki çocuklar yarışmaya katılabilmektedir.
6Kız çocukları katılabiliyor mu?
Kız çocukları için proje uygulaması, proje ortağımız olan derneklerin özel olarak belirleyeceği camilerde yapılacaktır. Bu camiler sadece kız çocuklarının katılabilmesi için uygun koşulların sağlanması durumunda açılacaktır. Kızlar için proje 20-30 Ocak 2020 tarihleri arasında öğlen ve ikindi olmak üzere sadece 2 vakit olarak uygulanacaktır. Ezberlenecek sureler ve namaz takip çizelgesi kız ve erkek çocuklar için aynıdır. Kız çocukları için belirlenmiş camiler sitemizden paylaşılacaktır.
7Bu yarışma hangi sıklıkla yapılıyor?
Yarışmamız her sene yarıyıl tatilinde gerçekleştirilmektedir.
8Yarışma ne kadar sürüyor?
20 Ocak 2020 Pazartesi günü sabah namazı ile başlayan yarışma, 30 Ocak Perşembe günü yatsı namazı ile sona erecek şekilde 11 gün olarak düzenleniyor.
9Yarışmanın sonuçları ne zaman açıklanıyor?
31 Ocak ve 1-2 Şubat tarihleri arasında illerin ödül törenlerinde açıklanıyor.
10Namaz kılmayı bilmiyorum, yarışmaya katılabilir miyim?
Elbette katılabilirsin! Namaz Allah’a duyduğum sevgiyi dile getirmendir. Elbette nasıl kılınacağını öğrenirsen daha iyi olur. Fakat istemen de yeterlidir. Cami’de, büyüklerin ve arkadaşlarınla birlikte namaza katılman yeterli.
11Ödülleri kim, nasıl veriliyor?
Ödüller illerdeki proje ortağı dernekler tarafından 31 Ocak ve 1-2 Şubat tarihleri arasında veriliyor.
12Katılım ücretli mi?
Katılım tamamen ücretsizdir.
13Kaydolduktan sonra ne yapacağım?
Kayıt yaptırdıktan sonra projenin uygulandığı camiyi bir büyüğüne de danışarak öğrenebilirsin. 20 Ocak Pazartesi günü sabah namazında aramızda olman yeterli. Şimdiden Allah kabul etsin inşallah!..
14Hangi illerden katılabilirim?
Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van, Zonguldak
15Çalışma yurtdışında yapılıyor mu?
Geçtiğimiz yıl pilot çalışmamız başarıyla yapıldı, bu yıl arttırarak devam edeceğiz.
16Camiye katılım sürecinde denetleme yapılıyor mu?
Her camide proje sorumlusu oluyor ve namazlardan sonra katılan çocukların çizelgeleri imzalanıyor. Bu şekilde namaza katılanlar takip ediliyor.
17Evime yakın cami yok?
Eğer evinize yakın bir cami yoksa, yaklaşık 15 kişi toplayıp ilinizdeki proje ortağı derneğe başvurmalısınız. Bu şekilde proje uygulamasını talep edebilirsiniz.
18Ailem de benimle camiye gelebilir mi?
Elbette gelebilir! Dünyanın en güzel hislerinden birisi Allah’ın huzuruna sevdiklerinle yan yana çıkmaktır. Aileni de camiye gitmeye teşvik edersen, daha da çok sevap kazanırsın. Unutma, bu işte kaybetmek yok!
19Camide ne kadar zaman geçireceğim?
Cemaatle namaz kılındıktan sonra çizelgeni imzalatman puan kazanman için yeterli. Fakat caminin atmosferinde istediğin kadar vakit geçirebilirsin. Özellikle tenha zamanlarında camilerin apayrı bir enerjisi vardır…
20Camide oyun oynanıyor mu?
Cami Adabı kısmında oyun ile alakalı birşeyler söylemiştik. Fakat bu yarışmaya özel olarak, camide çeşitli oyunlar, hediyeler ve ikramlar bulacaksın. Bol bol da güler yüz ve sevap var!..
21Abdest almayı bilmiyorum
Bir aile büyüğünden, cami imamından veya çizelge sorumlusundan nasıl abdest alacağını öğrenebilirsin. Sakın utanma! Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır. Unutma, Allah’a yakınlaşmak istemen tek şart. Fakat bilen birinden abdest almayı öğrenmen çok ama çok önemli. Hemen şimdi aile büyüklerine danışabilirsin!..
22Gönüllü olarak çalışmak istiyorum ne yapabilirim?
Sitemizdeki iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz. Bu yolda bize yardımcı olmanızdan mutluluk duyarız.
23Tanıtım malzemesi istiyorum, nasıl temin edebilirim?
Bulunduğunuz ildeki proje sorumlusuyla iletişim kurarak temin edebilirsiniz.
24Yakındaki bir camide yapılmasını istiyorum, ne yapabilirim?
Bulunduğunuz ildeki proje sorumlusuyla iletişim kurarak uygun görülmesi halinde projeyi uygulayabilirsiniz.
25Kategorilerdeki sureler neden var?
Çok fazla eşit puan olması durumunda ezberlenen surelerin puanlarına bakılarak dereceler belirlenecektir.
26Surelerin ezberlenmesi mi gerekiyor?
Sure ezberlemek zorunlu değil ama dereceye girmeyi hedefleyenlerin eşitlik olması durumunda sure ezberlerine bakılacağından, ezberlemeleri isabetli olacaktır.
27Camiye gelirken yanımda ne getirmeliyim?
Sen gel yeter!.. Caminin kapısı sana her zaman açıktır. Abdestini ister evde istersen camide alabilirsin. Başka hiçbir şeye ihtiyacın yok.
28Vakitlere göre namaz puanları nedir?
Sabah Namazı : 10 Puan Öğle Namazı : 5 Puan İkindi Namazı : 5 Puan Akşam Namazı : 5 Puan Yatsı Namazı : 8 Puan
29A Kategorisi sureleri nedir?
A Kategorisi (6-7-8-9 yaş) Fatiha Suresi Subhaneke Tahiyyat Allâhümme Salli Allâhümme Barik İhlas Suresi Kevser Suresi Rabbena Atina Rabbenağfirli Felak Suresi Nas Suresi
30B Kategorisi sureleri nedir?
B Kategorisi (10-11-12-13 yaş) Fatiha Suresi Subhaneke Tahiyyat Allâhümme Salli Allâhümme Barik Fil Suresi Kureyş Suresi Maun Suresi Kevser Suresi Kafirun Suresi Nasr Suresi Tebbet Suresi İhlas Suresi Felak Suresi Nas Suresi Asr Suresi Tin Suresi Kadr Suresi
31Kategorileri neye göre belirliyorsunuz?
2 kategoriyi yaş sıralamasına göre belirledik. A Kategorisi: 6, 7, 8, 9 Yaş (1 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2013 doğumlular arası) B Kategorisi: 10, 11, 12, 13 Yaş (1 Ocak 2006 ile 31 Aralık 2009 doğumlular arası)
32Son kayıt tarihi nedir?
Yarışmaya son başvuru tarihi 24 Ocak 2020 Cuma günü saat: 22:00’dir.
33Başarı/Artı Puan nedir?
Aynı günde 5 vakit namazın tamamına gelen çocuğa +2 puan verilecektir. (Çocuk kaç gün boyunca 5 vakit namazı tam olarak camide kılarsa o gün sayısı kadar +2 puan verilecektir.)
34Günlük eklenen camiler varsa nereden takip edebilirim.
Sitemiz menüsünden "Günlük Eknene Camiler" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1Server Gençlik kimin tarafından kuruldu, hedefi nedir?
Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneğimiz; gençlerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla sosyal bilince sahip, maneviyatı yüksek bir grup gönüllü genç tarafından 2016 yılında kurulmuştur. Hedef kitlemizi, coğrafi sınırların, kan bağının ve dil birliğinin ötesinde dünya üzerinde yaşayan 8 milyar insan olarak belirledik. Gençlerimizin bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı, zinde, manevi ve ahlaki, çevreye duyarlı, eğitimli, iç huzura ermiş bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmayı; erdem sahibi bireylerden meydana gelen bir toplumun oluşmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Server Gençlik; iç huzuru önemseyen, erdem sahibi, analitik düşünen bir toplum yapısının dünyayı daha yaşanılır kılacağına inanmaktadır. Bu bağlamda: - Sosyal ilişkilerinde sevgiyi esas alan, - Özenli, titiz ve çalışkan, - Okur yazar, ilme önem veren, - İyi niyetli, dürüst, erdemli, - Analitik düşünebilen, çağını doğru yorumlayabilen, çağın sorunlarına pozitif çözüm üreten, “sağduyulu” bireylerin yetişmesine katkıda bulunmayı öncelikli hedef olarak belirledik.
2“Haydi Çocuklar Camiye” projesinin hedefi nedir?
İlk insan Hz. Adem’den bu yana, insanoğlunun Yaratıcı’nın hoşnutluğunu kazanmak için gayretini arttırdığı dönemlerde yeryüzündeki bütün canlıların huzur içinde yaşadığına inanıyoruz. İslam inancına göre Yaratıcı’nın yeryüzündeki evi cami ve mescitlerdir. İslamiyet’te en müstesna ibadet, günde 5 vakit Rabb’in huzuruna varılan namazdır. Hakkıyla kılınan namazın, insandaki erdemli vasıfları artıracağı, Peygamber Efendimiz’in Hadis-i Şeriflerinden anlaşılmaktadır. Tüm canlıları emanet edeceğimiz çocuklarımızın, öncelikle Yaratıcı’nın sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmasını, sevgi ve merhamet duygularının gelişmesini arzu ediyoruz. Bu tür projelerle, tüm dünyada varoluş gayesini idrak edip, dostça yaşayan bir neslin oluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz. Bu yarışmayla, etkinliğe katılan çocukların, yeryüzünde sadece bir kez değerlendirme fırsatı verilen hayatın anlamını kavramalarına, manevi potansiyellerini keşfetmelerine ve iç huzuru yaşayarak öğrenmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.
3Proje neden bir yarışma olarak tasarlandı?
Dünya hayatının bir sınav, bir hayır yarışı olduğuna, bu dünyada vereceğimiz son nefesten sonra başlayacak olan sonsuzluk âlemindeki yerimizin, bu yarışmanın sonucuna göre şekilleneceğine inanıyoruz. Haydi Çocuklar Camiye projesi ile de çocuklarımızı bu sınava hazırlamayı hedefliyoruz. Yarışmanın içeriği, çocuklarımızı büyük ve zorlu sınavdan hakkıyla çıkabilmeleri için ibadetin anlamını, iç huzurun önemini, dini bilgiler edinmenin kıymetini idrak edecekleri bir süreç olarak tasarlanmıştır. Bir eğitim döneminin sonunda karneyle birlikte takdir belgesinin verilmesi gibi, bir yarışmanın sonunda dereceye girenlere ödüllerin verilmesi pedagojik açıdan birbiriyle benzeşmektedir. Haydi Çocuklar Camiye projesi, salt bir yarışma olmayıp deneyimleme eksenli bilgi ve tecrübe edinme etkinliğidir. Deneyimleme, deneme ile bilginin aynı anda elde edilmesidir. Çocukların doğrudan gerçek ortamda bir deneyimleme yapması, öğrenmenin kalıcı olmasına ve benimsenmesine katkı sağlamaktadır. Oyunlaştırma ise, bilgi ve tecrübe edinmek amacıyla, oyun unsurlarının ve oyun duygusunun gerçek hayattaki süreçlere uyarlanmasıdır. Oyunlaştırmak, herhangi bir konudaki yanlış algıyı değiştirerek veya doğru algıyı pekiştirerek, tutumların içselleştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
4Bu sene kaç tane çocuk başvurdu?
Haydi Çocuklar Camiye projesine, 60 il ve 265 ilçeden, 6-13 yaş aralığındaki 32.613 çocuk başvurdu. Türkiye genelindeki 1868 camide proje hayata geçirildi. 21 Ocak 2019 Pazartesi günü sabah namazıyla başlayan uygulama, 31 Ocak 2019 Perşembe günü yatsı namazıyla sona ermiştir.
5Yaş grubu olarak neden 6-13 yaşlarındaki çocuklar seçildi?
Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerindeki eğitime başlama yaşı 6’dır. Türkiye’de de, yakın dönemde 7 olan eğitime başlama yaşı 6’ya indirilmiştir. İslam inancında namaza alışmanın yaşı da 7’dir ve namazın farziyeti ergenlik/buluğ çağına girildiğinde başlar ki, bu da 12-15 yaş arasında değişir. Dolayısıyla çocukların camide ve namazda, ahiret ile yaşam arasındaki dengeyi kurabileceği, bu hissiyatı ve enerjiyi edinebileceği en uygun yaş aralığı 6-13 olarak belirlenmiştir. Haydi Çocuklar Camiye projesinde yaş grubunun 6-13 olarak seçilmesi hem pedagojik açıdan hem de dini referanslar bakımından doğru bir tercihtir.
6Cami kültürümüz ve çocuklar?
İslam inancında namaz günde 5 vakit kılınır. Camide toplu olarak kılınması sevap bakımından önceliklidir. Sabah namazı güneş doğmadan önce, öğle ve ikindi namazları gündüz vakti, akşam ve yatsı namazları ise güneş battıktan sonra kılınmaktadır. Cami ve mescitlerde bayanlar ve erkekler ayrı mekânlarda namaz ibadetlerini gerçekleştirmektedir. Doğal olarak kız çocukların annelerinin yanında, erkek çocukların ise babalarının yanında namaz kılmaları gerekmektedir. Türkiye şartlarında kadınlar sabah, akşam ve yatsı namazlarını genellikle evde eda etmektedir. Bu, ülkemizde sosyolojik olarak yaygın bir uygulamadır. Dolayısıyla anneleri yanlarında olmadan kız çocuklarının günde 5 vakit camideki bir etkinliğe katılmalarının bazı zorlukları da beraberinde getireceği düşünülmüştür. Bu yıldan itibaren öğle ve ikindi namazlarında geçerli olacak şekilde kız çocuklarının da projeye dahil edilmesi değerlendirilmektedir.
Giriş Yap